Edukacja prawna

Dane kontaktowe

Agnieszka Mroczek - Sędzia Sądu Rejonowego

tel. 94 34 55 537

Rok 2018

 1. W Sądzie Rejonowym w Koszalinie w obchodach Dnia Edukacji Prawnej wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (I LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie, II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie oraz Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie). W tym dniu odbędą się symulacyjne rozprawy, w trakcie których uczniowie pod przewodnictwem sędziego, po wstępnym przygotowaniu merytorycznym, będą mogli wcielić się w role procesowe (sędziego, oskarżonego, prokuratora, obrońcy, nieletniego, powoda, pozwanego, pełnomocnika).
  W pięciu rozprawach wezmą udział grupy uczniów po 25 osób (łącznie 125 osób).
 2. Plan wydarzeń związanych z Dniem Edukacji Prawnej w Sądzie Rejonowym w Wałczu przedstawia się następująco:
  1. W dniu 12 marca 2018 r. w Zespole Szkół nr 4 RCKU w Wałczu odbył się konkurs wiedzy prawniczej, uczestniczyło w nim ponad 30 uczniów, poziom reprezentowany przez młodzież był bardzo wysoki. Wyłoniono 4 laureatów : jedno pierwsze miejsce, 2 – drugie i jedno trzecie. W dniu 13 marca 2018 r. laureaci otrzymali dyplomy, a w dniu 15 marca 2018 r. otrzymają nagrody – „Apteczki Prawne Lex bez łez”.
  2. W dniu 15 marca 2018 r. uczniowie II klasy LO, funkcjonującego w ramach Zespołu Szkół nr 4 RCKU w Wałczu zwiedzą budynek Sądu Rejonowego w Wałczu przy ul. Sądowej, gdzie po rozmowie z Prezesem SR w Wałczu wezmą udział w rozprawie karnej.
  3. W dniu 16 marca 2018 r. ok. godz. 9.00 sześciolatki z Publicznego Przedszkola nr 8 w Wałczu zwiedzą budynek Sądu Rejonowego w Wałczu przy ul. Sądowej, gdzie powita ich Prezes SR w Wałczu, po czym przejdą do budynku Sądu przy ul. Bydgoskiej, gdzie zwiedzą pokój przesłuchań małoletnich, a po powrocie do przedszkola wezmą udział w konkursie plastycznym na temat praw dziecka.
  4. W dniu 16 marca 2018 r. ok. godz. 12.30 uczniowie VII kl. Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałczu zwiedzą budynek Sądu Rejonowego w Wałczu przy ul. Sądowej, gdzie powita ich Prezes SR w Wałczu, po czym przejdą do budynku Sądu przy ul. Bydgoskiej, gdzie zwiedzą pokój przesłuchań małoletnich oraz wezmą udział w symulacyjnej rozprawie na temat zgłoszony przez dzieci (najprawdopodobniej z zakresu cyberprzestępczości).
 3. W ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej w Sądzie Rejonowym w Białogardzie odbywają się spotkania z uczniami ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Tematem spotkań i prelekcji są zagadnienia z zakresu prawa, ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego, odpowiedzialności nieletnich, zagadnienia z zakresu struktury sądownictwa. Pełnoletnia młodzież bierze udział w rozprawach sądowych w charakterze publiczności.
  1. W dniu 13 marca 2018 r. w spotkaniu brała udział jedna klasa (ok. 25 osób) z Prywatnego Centrum Edukacyjnego „Szkoły Sukces” w Białogardzie.
  2. W dniu 15 marca 2018 r. w spotkaniu biorą udział dwie klasy po 25 osób ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika w Białogardzie.

Poza tym, w pierwszym kwartale 2018 r. w spotkaniach wzięły udział dzieci ze SP nr 1 w Białogardzie – 2 klasy po ok. 25 osób oraz młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Prywatnego Centrum Edukacyjnego „Szkoły Sukces” w Białogardzie – 4 klasy po ok. 20 osób.

Ponadto, na przełomie kwietnia i maja 2018 r. planuję zebranie zespołu ds. edukacji prawnej dzieci i młodzieży oraz zaangażowanie w edukację większej liczby sędziów z całego obszaru Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Następnie, planuję zorganizować spotkania z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, ewentualnie gimnazjalnych oraz ostatnich klas szkół podstawowych, w trakcie których poruszane będą uzgodnione z nauczycielami i uczniami zagadnienia dotyczące prawa i wymiaru sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę fakt, że na Dzień Edukacji Prawnej zgłosiły się trzy szkoły ponadgimnazjalne z Koszalina i pięciu sędziów zakładam, że w Koszalinie do końca 2018 r. odbędzie się co najmniej pięć takich lekcji dla łącznej liczby 125 uczniów. Liczba ta jest zależna od ilości szkół, zainteresowanych spotkaniami oraz liczby sędziów, chętnych poprowadzić lekcje. W tym miejscu pragnę nadmienić, że skierowałam zaproszenie do współpracy do sędziów orzekających na obszarze Sądu Okręgowego w Koszalinie. Dodatkowo, na podstawie zainteresowania szkół i przedszkola z Wałcza zakładam, że również w tym mieście tyle samo osób weźmie udział w tego typu zajęciach do końca 2018 r. Na rok 2018 w Sądzie Rejonowym w Białogardzie zaplanowane są regularne wizyty dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych, Liceum Ogólnokształcącego (w przybliżonej liczbie uczniów jak dotychczas), podczas których będą kontynuowane prelekcje z zakresu prawa i edukacji prawnej. Zaplanowany jest również udział dzieci i młodzieży w symulacjach rozprawy karnej.

Artykuły

Rejestr zmian dla: Edukacja prawna

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Koszalinie
Wytworzył:
Kierownik VIII Wydziału Wizytacyjnego
Opublikował:
Marcin Igel
Dokument z dnia:
2018-03-22
Publikacja w dniu:
2018-03-22
Opis zmiany:
Wersja pierwotna.