Cyberbezpieczeństwo

Szanowni Państwo,

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, jakimi należy się kierować podczas korespondencji drogą mailową z naszym sądem w celu zachowania jak najdalej idącego bezpieczeństwa.

Na co zwracać uwagę?

Uważaj na tzw. phishing. Zawsze sprawdzaj poprawność adresu nadawcy. Pamiętaj, że wszystkie adresy e-mail pochodzące z Sądu Okręgowego w Koszalinie kończą się w następujący sposób: ...@koszalin.so.gov.pl. Uważaj na literówki - zmiana lub brak jednego znaku lub litery może oznaczać próbę podszycia się pod prawdziwego nadawcę.

Uważaj na przesyłane w wiadomościach linki i załączniki. Jeżeli nie jesteś pewien co do przesłanego linku lub załącznika - nie klikaj w niego i nie otwieraj załączników.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do nadawcy lub treści wiadomości otrzymanej z sądu skontaktuj się telefonicznie z Biurem Obsługi Interesanta lub z naszym Oddziałem Informatycznym.

Jak bezpiecznie przesyłać dane?

Jeżeli chcesz przesłać do sądu wrażliwe dane lub dokumenty i chcesz mieć pewność, że nie trafią w niepowołane ręce - zaszyfruj je. Do tego celu możesz wykorzystać jeden z kilku darmowych programów: 7-ZIP, ZIP lub RAR. Podczas tworzenia skompresowanego archiwum zawierającego wrażliwe dane utwórz silne hasło. Hasło przekaż inną drogą (np. telefonicznie) do Biura Obsługi Interesanta lub bezpośrednio do adresata.

O czym pamiętać?

  • Zawsze używaj silnych haseł do swojej poczty.
  • Nie stosuj tego samego lub podobnego hasła do wielu serwisów internetowych jednocześnie.
  • Zwracaj uwagę na nietypowe zachowanie Twojej poczty.
  • Jeżeli podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoją pocztę, to natychmiast zmień hasło do poczty oraz do wszystkich pozostałych serwisów internetowych. Warto powiadomić sąd o tym, że Twoja poczta została skompromitowana.

Rejestr zmian dla: Cyberbezpieczeństwo